Thursday, November 15, 2012


თემა:-ოთხკუთხედები
მთავარი იდეა:  მოსწავლეებმა უნდა მოიპოვონ  წინა კლასების  სახემძღვანელოდან
                          ოთხკუთხედის განსაზღვრება,  მოახდინონ  ოთხკუთხედების კლას-
                          იფიკაცია  კუთხეებისა და გვერდების მიხედვით.  ჩამოაყალიბონ ოთხ-
                          კუთხედების თვისებები სახეობების მიხედვით.     
მიზანი:ინფორმაციის მოპოვებისა და მათი დამუშავების საფუძველზე ცოდნისა და
                        ძიების უნარ-ჩვევების გაღრმაბება
მუშაობის ფორმა: ინდივიდვალური, ჯგუური.
გამოყენებული მეთოდები: დისკუსია, პრეზენტაცია, გონებრივი იერიში.
პროექტის ვადა: ერთი კვირა
გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 45 წუთი
მოსწავლეთა ასაკი: მე-10 კლასის მოსწავლეები
გამოყენებული მასალა: მე-9 და მე-8 კლასების სახელმძღვანელოები, პლაკატები
წინასწარი ცოდნა: შეუძლიათ სიმრავლეთა კლასიფიკაცია, იციან მრავალკუთხედის
                                   შიგა კუთხეების ჯამის პოვნა, იციან პარალელურ წრფეთა თვი-
                                   სებები.
გაკვეთილის მსვლელობა:გაკვეთილი იწყება  გონებრივი იერიშის გამოყენებით;
                                               რომელიმე მოსწავლე თავისი გამოკვლევებით გამოდის
                                               დაფასთან და პასუხობს დასმულ კითხვებს და აცნობს
                                               კლასს ოთხკუთხედთან დაკავშირებით მის მიერ მოპო-
                                               ვებულ  ინფორმაციებს. დაფასთან პერიოდულად იცვ-
                                               ლებიან მოსწავლეები და სრულყოფენ ინფორმაციას ოთ-
                                               -
კუთხედების შესახებ (4-5 მოსწავლე) კლასის მოსწავლეები
სვამენ კითხვებს და ავსებენ ინფორმაციას თუ იგი გამმორჩებათ
დაფასთან გამოსულ მოსწავლეებს
შეფასება:1-3 ქულა თუ მოსწავლეს დახაზული აქვს რომელიმე ოთხკუთხედი
                   4-5 ქულა თუ მოსწავლეს ხაზავს რომელიმე ოთხკუთხედს და აღნიშნავს
                   მის რომელიმე თვისებას
                   6-7 ქულა,თუ მოსწავლე ერკვევა ფიგურათა თვისებებში  და განსაზღვრე-
                   ბებში
                   8-9 ქულა, თუ მოსწავლე აყალიბებს განმარტებებს, თვისებებს, მაგრამ
                   ვერ ახდენს კლასიფიკაციას და ვერ ადგენს მათ შორის კავშირს.
                   10-ქულა თუ მოსწავლემ უნაკლოდ შეასრულა დავალება. (5-წუთი)
პროექტის ხელმძღვანელი: ზურაბ დამენია.
E-mail:zurabdamenia @ gmail. com